Atlantické pobřeží Francie, majestátní Pyreneje a hrdé Baskicko

od 17 990
destinace
doprava Autokarem
nástupní místa Brno,
strava Snídaně
Náš tip

Proč vybrat tento produkt

  • návštěva muzea kosmonautiky a vesmíru
  • neznámé a překrásné Baskicko



Filtr

Anotace

mohutné Pyreneje, nekonečný Atlantický oceán, zázračné Lurdy i zelená perla Španělska

Trasa

LA ROCHELLE – ILE DE RÉ – BOYARD- BORDEAUX - ARCACHON - DUNE DU PILAT - BIARRITZ - LA RHUNE - SAN SEBASTIAN - BAYONNE - ST-JEAN-DE-LUZ - ÄINHOA - SARE - ST-JEAN-PIED-DU-PORT - PAU - LOURDES - CIRQUE DE GAVARNIE - BÉTHARRAM - TOULOUSE - CARCASSONNE

Svozové trasy

A, B, D, E,

1. den

Odjezd z Brna v dopoledních hodinách.

2. den

V ranních hodinách nás již v LA ROCHELLE přivítá nekonečná vodní pláň Atlantiku. Nejprve zavítáme na místní ranní trh. Poté se projdeme starým přístavem se strážní věží Tour de la Chabne, navštívíme jedno z největších akvárií v Evropě a místní dopravou se přepravíme na některý nedaleký ostrov, např. ILE DE RÉ, abychom se tu mezi křídovými skalními útesy a písečnými dunami věnovali koupání v moři a relaxaci. Nabízí se nám také možnost lodního výletu na nedaleký ostrov Ile d’Oléron nebo kolem známé pevnosti BOYARD a na Napoleonův Ile-d´-Aix. Program zakončíme douškem koňaku v jedné z mnoha okolních palíren. Večer se ubytujeme v hotelu.

3. den

Dopoledne strávíme prohlídkou velkolepé vinařské metropole a přístavu na řece Garonne – BORDEAUX (UNESCO). Hlavní město velkých francouzských vín! Dobu jeho největšího rozmachu připomínají okázalé paláce, slavné butiky a kavárny nebo katedrála St. André. Budeme moci ochutnat znamenité víno Claret. V deltě řeky Garonne se zastavíme v lázeňském městečku ARCACHON, abychom tu u producentů, chovatelů ochutnali mořskou delikatesu – ústřice, zcela unikátní muzeum ústřic. Nejvyhledávanější přírodní atrakcí celé oblasti jsou obří písečné duny – DUNE DU PILAT. Najdeme je přímo na pobřeží Atlantiku. Pokud nás již omrzí koupání, můžeme se pokusit najít některou ze starých německých pevností Atlantického valu, ukrytých mezi horami písku. Před večerním ubytováním se ještě zastavíme na krátkou prohlídku letoviska evropské smetánky BIARRITZ. Toto město bývá často označováno za lidovější formu Monte Carla. I zde se totiž nachází spousta luxusních hotelů a kasín. Dovolenou zde pravidelně tráví nejen členové anglické královské rodiny, ale například i španělští a francoužští aristokraté. Hlavní centrum surfaření, pláže, muzeum ryb, útesy, promenáda.

4. den

Po snídani se vydáme na cestu ke španělským hranicím. Historickou zubačkou vyjedeme do Španělska na horu Larrún, LA RHUNE (905 m n.m), odkud se nám v případě dobré viditelnosti otevře fantastický výhled, jak na atlantické pobřeží Francie, tak i na vrcholky Pyrenejí. Po prohlídce španělského letoviska SAN SEBASTIAN, které nás okouzlí svou osobitou atmosférou, využijeme možnosti vykoupat na místních překrásných písečných plážích, pro které je letovisko vyhledáváno především movitější španělskou klientelou. Toto neobyčejné místo si oblíbila také španělská královská rodina, která ho využívala jako své letní sídlo a později také generál Franco. Než se večer vrátíme na ubytování, stihneme si prohlédnout katedrálu a starou část hlavního baskického města BAYONNE.

5. den

Dnešní den věnujeme oblasti hrdých francouzských Basků. Zastavíme se v rybářské vesničce ST-JEAN-DE-LUZ s nejvýznamnějším baskickým kostelem Église St-Jean-Baptiste, který se stal dějištěm okázalé svatby Ludvíka XIV. Dále budeme projíždět typickými vesnicemi ÄINHOA a SARE s malebnými domy a masivními kamennými kostely, jde o nejkrásnější obce oblasti francouzského Baskicka. Typickou baskickou kulturu nám také představí starobylé městečko ST-JEAN-PIED-DU-PORT, kde se na okolních pastvinách pase zvláštní plemeno horských koní, poutní místo na cestě do Santiaga. Nezapomenutelný pohled na hřebeny Pyrenejí se nám naskytne z „Bonapartovy vyhlídky“ v PAU, nejzelenějším a sportovním městě Francie. Největší městskou památkou je zdejší honosný královský zámek Chateau de Pau. Večer se ubytujeme v hotelu.

6. den

Po snídani zamíříme do zázračných LOURD, abychom tu vnímali nepopsatelnou atmosféru tohoto mystického poutního místa. Procházka v CIRQUE DE GAVARNIE (UNESCO) nám zprostředkuje zážitek zcela jiný. V tomto národním parku, který je obklopen 11 třítisícovými vrcholy, se s hukotem řítí do hloubky nejdelší evropský vodopád. V případě špatné předpovědi počasí podnikneme náhradní program - zavítáme do místní kouzelné jeskyně BÉTHARRAM u Lurd, projedeme se v ní loďkou i vláčkem. Den zakončíme v růžovém městě TOULOUSE, večer se ubytujeme v hotelu.

7. den

Na okraji města TOULOUSE budeme mít možnost navštívit zcela unikátní muzeum kosmonautiky a vesmíru. Muzeum je jedinečné tím, že si jednotlivé exponáty můžeme vyzkoušet, projdeme se mezi modely raket v měřítku 1:1, zažijeme starty kosmických lodí, zhlédneme planetárium a mnoho dalšího. Odpoledne se projdeme na městské tržiště, seznámíme se se strhujícími církevními stavbami, např. největší románskou bazilikou de St-Sernin, uvidíme honosnou budovu největší fr.radnice a nábřeží řeky Garonne s Napoleonovým mostem Pont Neuf. Cestou domů se ještě krátce zastavíme v pohádkovém městě CARCASSONNE (UNESCO), ve výspě katarů a útočišti středověké intelektuální elity. Romantické město s dvojitým prstencem hradeb a ozdobené několika tucty mocných věží vypadá jako dokonalá filmová kulisa. 

8. den

Příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Cena zahrnuje

dopravu luxusním autobusem, 5× ubytování v hotelích ve dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím, 5× snídani, služby průvodce, pojištění CK.

Cena nezahrnuje

pobytovou taxu, lodní plavby a vstupy do navštívených objektů – doporučená částka cca 150 €.

Příplatky

jednolůžkový pokoj (4 990 Kč), cestovní pojištění Uniqa.

Poznámka

Předpokládaný odjezd z Brna - 06:00, plánovaný příjezd do Brna 20:00. Uvedené údaje jsou předpokládané. Závazná trasa a časy budou uvedeny v pokynech na zájezd, které zašleme zákazníkovi před odjezdem.

Informace o letovisku

Fantastická dovolená v prostředí členitého skalnatého pobřeží kombinovaného s písečnými plážemi, velmi bohatá nabídka denních aktivit a výletů, bouřlivý noční život, výhodné nákupy, vyhlášené místní speciality.

Rozloha

Španělské království se rozkládá na Pyrenejském poloostrově a svou rozlohou větší než 500 000 km2 je za Ruskem a Francií třetí největší zemí Evropy. Hlavní město Madrid je sídlem krále a vlády.

Obyvatelstvo

Ve Španělsku žije 42 717 064 obyvatel, z toho Španělé (73%), Katalánci (18%), Baskové (2,5%) a další.

Historie

Pyrenejský poloostrov byl ovládán ve 2. st. př. Kr. Kartaginci, které vystřídali expandující Římané. Španělsko bylo bohatou provincií Římské říše. Po pádu této říše bylo uvrženo Španělsko do rukou Vizigótů a poté se stali kořistí Maurů. Maurové bylo označení pro arabské kmeny, díky jejichž vládě se ze Španělska stal nejzápadnější cíp islámského světa. Tento arabský vliv můžeme dodnes vidět na četných kulturních památkách (mešity, apod.). Córdobský chalífát se ale postupně rozpadá a v zemi sílí touha po šíření křesťanství. Boj za získání poloostrova křesťany zvaný reconquista byl postupně ukončen ve 13. století, kdy byla pod vlivem arabů pouze už Granada.

V 15. století vzniklo sňatkem Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského Španělské království. Tito panovníci získali zpět Granadu a zároveň v této době vládne ve Španělsku přísná a zcela netolerantní inkvizice, hájící tvrdě křesťanství. Přesto v umění dosahuje země rozkvětu a Kolumbovy cesty jí otevírají Nový svět. V 16. století prožívá Španělsko tzv. "Zlatý věk". Vládne zde habsburská dynastie (Karel I., Filip II.) a Španělsko získává obrovské bohatství z Jižní Ameriky. Dochází k velkému uměleckému a literárnímu rozkvětu (El Greco, Velazquéz, Cervantes, ..). Velká část bohatství ale mizí v nekonečných bitvách proti protestantství. Dochází k hospodářské krizi, která je v 17. století završena třicetiletou válkou. Po ní už není Španělsko přední velmocí, ale jen druhořadou evropskou zemí.

Po vymření španělských Habsburků nastal boj o "Španělské dědictví", z kterého vzešel vítezně rod Bourbonů z Francie, který musel slíbit, že nikdy Francii a Španělsko nespojí v jednu zemi. V 19. století dochází k bojům za nezávislost vyvolaným vpádem Napoleona. Ve Španělsku se tak střídá období revolučních republik a monarchií. Nepokoje v zemi vedli ve 20. století k vypuknutí občanské války mezi nacionalisty a republikány. S pomocí Hitlera v roce 1939 Španělsko ovládá nacionalista – generál Franco. Ten v zemi vládne až do 70. let 20. století. Poté nastupuje na trůn potomek původní královské rodiny. Španělsko se tak zpět stává moderní demokratickou zemí. Bohužel se tato země potýká s útoky baskické separatistické organizace ETA, se kterou se snaží dlouhodobě udržet mír pomocí posilování autonomie Baskicka.

Přírodní podmínky

Území Španělska je rozlehlé a díky tomu zde můžeme pozorovat širokou škálu různých podnebí, a to hlavně v zimě. Východní a jižní pobřeží včetně ostrovů (např. Kanárské) mají zimy mírné a naopak teploty ve vnitrozemí klesají v zimě pod nulu. Léto je převážně všude horké, s výjimkou vysoko položených horských oblastí.

Měna

Španělskou pesetu nahradilo v roce 2002 plně euro, které je oficiální měnou Španělska. Aktuální kurz se pohybuje kolem 27 Kč / 1 €.

Turistické zajímavosti

Během pobytu ve Španělsku se můžete setkat s různými formami oslav. Každoročně se slaví nejen vánoce a velikonoce, ale oslavují se také svátky související s jarem a létem nebo patronem daného místa.
Dalšími důvody k oslavám jsou karnevaly, poutě a neodmyslitelně také býčí zápasy.

Původ této rozporuplné tradice je třeba hledat v dávné minulosti. Už krétská mládež v době bronzové měřila své síly s býky a oddávala se hrám, které byly velmi nebezpečné. Divocí býci (toros bravos), kteří v oněch dávných dobách žili v oblastech kolem Středozemního moře, našli pravděpodobně nejlepší životní podmínky právě na území dnešního Španělska. I když jsou býčí zápasy pro mnohé symbolem Španělska, může se stát, že se s nimi během své dovolené vůbec nesetkáte. Korida totiž nepatří k běžným nedělním zábavám, jak se často mylně domníváme, ale koná se většinou u příležitosti nějakého svátku či slavnosti. Toreadorskou sezónu obvykle zahajují slavnosti Las Fallas, které se konají ve Valencii v polovině března. Býčí zápasy trvají zpravidla dvě až dvě a půl hodiny a mají svá pevná pravidla. Vystupují v nich tři toreadoři (toreros nebo také matadores či espadas), z nichž každý bojuje proti dvěma býkům, které si vylosuje. Toreadoři nastupují do arény podle délky svého působení mezi toreadory. Kdo má tzv. alternativu, tedy povolení bojovat s dospělými býky nejdéle, nastupuje jako první a čtvrtý. Každý toreador má svou družinu (cuadrilla), k níž patří dva picadores na koních, tři pěší banderilleros a další pomocníci (monosabios). Každý zápas má tři části (tercios).

K tomu všemu patří také široký výběr zábavy a kulturního vyžití, milovníkům hudby a tance přijde zajisté vhod neúnavný a bujarý noční život nebo například návštěva poutavého Flamenca, které je vášnivým španělským tancem. Jeho kořeny sahají až do 15. století.

Připomeňme si několik měst a míst, kterými se Španělsko pyšní. Již zmíněný Madrid je královským sídlem od 16. století. Cordoba se svou maurskou mešitou a židovskou čtvrtí patří k městům zapsaným na seznamu UNESCO, stejně jako Alhambra (Granada) s maurskými paláci a pevností ze 14. století. Barcelona je klenotem v oblasti architektury, a to především díky stavbám secesního umělce A. Gaudího. V provincii Valencie najdete největší palmový háj v Evropě zvaný Elche s funkčním zavlažovacím systémem z 10. století. K dalším významným městům patří např. Sevilla, Toledo, Malaga, Valencie, Granada…

Gastronomie

Obecně je Španělsko rozděleno do šesti základních oblastí. Pro severní Španělsko až k Pyrenejím jsou charakteristické omáčky, pro Aragon je typické ragú, pro Katalánii ryby, region Valencie a Murcie je oblastí rýže, v jižním Španělsku se vše smaží a v centrálním Španělsku je základem pečení či rožnění.

Na pobřeží převažují ryby a saláty, ve vnitrozemí masité pokrmy a husté polévky, tedy jídla hutná a kalorická, tak jak to vyžadují jiné klimatické podmínky. Všude je tradiční časté používání česneku a olivového oleje, místo něhož se v některých oblastech používá při přípravě pokrmů spíše sádlo. Nikde nechybí ovoce a zelenina, oblíbené jsou brambory a rajčata. Všude mají svůj "kotlík" tedy vše vařeno v jednom hrnci, jemuž někde říkají puchero, jinde zase olla podrida, caldereta, frite, cocido, caldo, marmitako... Různé jsou však suroviny a různé je i koření, která se k jeho ochucení používají.

Ve Španělsku nelze totiž hovořit o jedné kuchyni, protože tu vedle sebe existují kuchyně katalánská, baskická, galicijská, kastilská, andaluská a další.

TEST RATING
Nastavení cookies

Abychom vám usnadnili procházení stránek a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se společností MagicWare. Jejich nastavení upravíte odkazem "Nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů a používání souborů cookies. Souhlasíte s používáním cookies?

Funkční cookies

Zprostředkovávají základní funkčnost stránky, web bez nich nemůže fungovat.

Analytické cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové cookies

Shromažďují osobní údaje o uživateli z marketingového hlediska. Např. shromažďují informace za účelem přizpůsobení nabízené reklamy zájmům zákazníka, propojení se sociální sítí atd.

Personální cookies

Personální cookies nám umožňují upravit obsah webových stránek podle vašich specifických potřeb a preferencí. Odmítnutí používání osobních souborů cookie může vést k zobrazování informací, které jsou pro konkrétního uživatele nepoužitelné.